Rolnicy w czasie wiosenno zimowym często decydują się na powiększenie swojego gospodarstwa i zakup nowych maszyn. Dotacje z Unii Europejskiej, jakie zasiliły nasz kraj w ostatnich latach pozwoliły na znaczną modernizację wielu gospodarstw i poczynienie inwestycji w kierunku ich rozwoju oraz poszerzenia działalności.

Obecnie jedną z najchętniej kupowanych maszyn rolniczych jest oczywiście siewnik. Wszak jeśli rolnik zaorał pole, to musi również coś na nim zasiać. Minęły czasy ręcznych siewów, tylko w nielicznych krainach i miejscowościach można spotkać do dzisiaj siewców, którzy rozsypują na pole ziarno z płacht zawieszonych na szyjach. Dzisiaj do siania mamy specjalną maszynę – siewnik. Urządzenie to z racji swej przydatności posiada praktycznie większość gospodarzy. O ile można obyć się bez kombajnu, czy snopowiązałki, to siewnik i traktor w gospodarstwie jest niemalże koniecznością. Ile więc kosztuje ta niezbędna maszyna?

Tutaj sprawa jest odrobinę skomplikowana. Wiemy bowiem, że wszystkie produkty i materiały nabyć można nowe, w doskonałej jakości i wtedy cena momentalnie skacze w górę, ale można też kupić ten sam produkt od mniej znanego producenta bądź w stanie używanym i zapłacić kilka albo kilkanaście razy mniej. Wszystko tutaj zależy od zasobności portfela i wymagań kupującego. Słabszej jakości siewnik możemy nabyć już za kilka tysięcy złotych. Oczywiście sprzęt ten nie będzie wyposażony w większość nowoczesnych funkcji, jakimi dysponują nowe maszyny, ale z powodzeniem nada się do wykonania podstawowego siewu w małym lub średnim gospodarstwie. Maszyny, których koszt wynosi kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych przeznaczone są raczej do większych gospodarstw. Taka maszyna działa zazwyczaj na ogromnych areałach i jej eksploatacja jest dość wysoka. Gdyby była tania, gorszej jakości, prawdopodobnie jej okres użytkowania zostałby znacznie skrócony.

Siewnik na dzień dzisiejszy można kupić z powodzeniem na raty. Wiele firm oferuje tego typu rozwiązania, a wysokość odsetek od tego zakupu wynosi w granicach 12-15 %.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów